שאלות נפוצות

'מחודדים בפיך' הינו מפעל עולמי לחיזוק ועידוד ידיעת התורה, פעילותינו להנגיש ללומדי התורה את תוכנת אנקי (Anki) החינמית, המיועדת לחזרה ושינון על חומר לימודי, התוכנה תוכננה ופותחה עפ"י מחקרים, והיא מסייעת לזכור את הלימוד לטווח ארוך מאוד בבהירות.

מכיון שהתוכנה המקורית אינה מיועדת ללימוד תורני בדווקא, הקמנו פלטפורמה של מידע והסבר למשתמש התורני עם כרטיסיות שהתאמנו אישית ללימוד תורני, ובכך לאפשר ללומדי התורה שימוש תועלתי בתוכנה.

התוכנה מבוססת על שלש דברים עיקריים

 • שינון לסירוגין (שנקרא גם חזרה במרווחים)
  מחקרים הוכיחו (וגם הסברא אומרת), כי החזרה הכי טובה, היא חזרה במרווחים הולכים וגדלים.
  למשל לחזור בפעם הראשונה פעמיים, למחרת פעם אחת אחרי זה אחרי ארבע ימים ואחרי שבוע ואחרי חודש. אפקט החזרה הזה הוא גדול לאין שיעור מחזרה אחרת.
  התוכנה מציגה לך את החומר אותו אתה רוצה לזכור, במרווחים הולכים וגודלים. והיא מנסה להתאים את עצמה בדיוק לפי הצורך שלך.
  להסבר נוסף על חזרה במרווחים עיינו כאן וכאן.

 • סינון החומר הקשה
  כל דבר שאדם לומד את חלקו הוא זוכר ואת חלקו לא. וכשהוא חוזר עליו הוא בעצם משקיע הרבה זמן לחזור על מה שהוא כבר זוכר, כדי להכניס לראש את מה שהוא לא זוכר.
  זיקוק הזהב פירושו לברור את מה שאתה פחות זוכר ולחזור בעיקר עליו עד שגם זה נכנס למוח חלקית. ואז לסנן שוב רק את מה שאתה לא זוכר, עד שכל החומר נמצא בראש כמונח בקופסה.
  התוכנה בוחרת אוטומטית את מה שאתה פחות זוכר, והיא מזכירה לך את זה במרווחים הרבה יותר קטנים ממה שאתה כן זוכר.
  להסבר נוסף על זיקוק הזהב, עיין כאן.

 • חזרה פעילה
  כשאדם לומד חומר שוב ושוב מתוך הספר, הרי שהוא לא מתאמץ להיזכר, כי הספר מזכיר לו. במבחן ובחיים האמיתיים, לא תמיד יש את הפריבילגיה להסתכל בספר.
  התוכנה מציגה לך קודם את השאלה בצורה מאתגרת, כך שאתה צריך לנסות להתאמץ להיזכר בתשובה. ורק אחר כך היא מציגה לך את התשובה, כדי לדעת אם ענית נכון. יש עוד כמה מעלות לתוכנה, וישנם ת"ח שחוזרים איתה כבר הרבה שנים. והם מעידים כי זה מאוד עזר להם.
  להסבר נוסף לתוכנה, כאן

השימוש בתוכנה מתבצע באמצעות כרטיסיות, בכרטיסיות כותבים שאלות ותשובות, ולאחר מכן התוכנה מציגה את השאלות בזו אחר זו כאשר את התשובה עלינו לזכור בעצמינו.

המבנה הבסיסי של הכרטיסיות הוא שאלה ותשובה בלבד. אמנם לתועלת מירבית ולשימוש תועלתי יותר ניתן להוסיף בכרטיסיות פרטים נוספים שמסייעים להפיק את מירב התועלת מהשימוש בתוכנה.

חפיסות הם השאלות והתשובות שכתבנו בכרטיסיות, דהיינו מכל השאלות והתשובות שכתבנו בכרטיסיה נוצרת חפיסה שבתוכנה מרוכזות כל השו"ת.

תוכנת אנקי פותחה בקוד פתוח, דבר זה איפשר למפתחי צד שלישי לפתח עבור התוכנה תוספים רבים, חלקם רק משפרים ומקלים על השימוש בתוכנה, וחלקם ממש מוסיפים פונקציות חדשות שאינם בתוכנה עצמה.

ריכזנו עבורכם כאן את התוספים הנצרכים והמומלצים על ידינו למשתמש התורני.

אם הינכם משתמשים מקוונים תוכלו להוריד את התוספים ישירות מתוך ממשק התוכנה, וזאת על ידי לחיצה בתפריט העליון על 'כלים' ואח"כ 'תוספים', בחלון הנפתח יש לבחור ב'קבל תוספים' ולהזין את מספר התוסף אותו אתם מעוניינים להתקין.

אם הינכם משתמשים המעוניינים להתקין את התוספים על מחשבים המנותקים מהאינטרנט, תוכלו להוריד את ספריית התוספים מדף ההורדות באתר שלנו להתקנה אוף ליין, ולפעול כפי שמופיע במדריכי ההתקנה שלנו.

כשתוכנת אנקי מותקנת במחשב האישי של הלומד, היא מותקנת ריקה וללא שאלות, השימוש בתוכנה מתאפשר בשני אופנים:

א. יצירת חפיסה אישית: הלומד יכול ליצור בעצמו מאגר של שאלות ותשובות על החומר שלמד ולהבחן על חפיסה זו. זוהי הדרך המומלצת והמועדפת לזיכרון טוב יותר (אך היא דורשת זמן רב יותר).

ב. שימוש במאגר השיתופי: באתר 'מחודדים בפיך' קיים מאגר שיתופי ענק של חפיסות מוכנות על כל מקצועות התורה, ניתן להוריד חפיסה מוכנת ולטעון אותה אל התוכנה. היתרון שבכך, חיסכון בזמן כתיבת השאלות, ובחינה טובה יותר על ידי שאלות של משתמשים אחרים.

(לעת עתה המאגר השיתופי בשלבי היווצרות, ואנו מקווים שבעזרתכם הוא יגדל ויתרחב לכל מקצועות התורה).

ביצירת חפיסות אישיות, זמן השימוש בתוכנה יהיה מעט ארוך, ובהתאם לכמות השאלות והתשובות שהלומד יכתוב, לעומת זאת בחפיסה מוכנה השימוש יהיה ממש קצר.

בשונה מתוכנות תורניות אחרות תוכנה זו הינה חינמית לחלוטין, ואף המידע והסיוע המונגש ע"י 'מחודדים בפיך' הוא לזיכוי הרבין וללא קבלת תמורה.

התוכנה מותאמת לכולם, אנשים, נשים, צעירים ומבוגרים כאחד, השימוש בתוכנה פשוט ומלבד הסברה מינימלית, אין צורך בקורס או בהבנה יתירה במחשבים.

בהחלט, אנו מעוניינים בנציגים בפריסה ארצית, בכוללי אברכים, ובסמינרים. תפקיד הנציג להתקין את התוכנה למעוניינים בכך ולהעתיק להם את המדריכים והכרטיסיות שלנו.

מעוניינים להיות נציג/ה? צרו עימנו קשר עוד היום!

גלילה לראש העמוד